Spustili jsme testovací vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC
Jako první ve střední Evropě jsme dnes spustili testovací vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC.
08. 07. 2014 - Jako první ve střední Evropě jsme dnes spustili testovací vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC.
České Radiokomunikace zahájily testovací vysílání Ultra HDTV (4K) s novým komprimačním kodekem HEVC jako první v celé střední Evropě. HEVC (High Efficiency Video Coding) je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů brzy stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu. Nové technologie v blízké budoucnosti umožní zvýšit přenosovou kapacitu vysílacích sítí nejenom pro Ultra HDTV, ale také pro HDTV a standardní rozlišení a zásadním způsobem tak zvýší kvalitu a počet vysílaných TV kanálů.
České Radiokomunikace (ČRA) zahájily testy Ultra HDTV (4K) ze Žižkovského vysílače prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí stávající DVB-T. Experiment prokazuje, že při využití nástupnického kodeku HEVC je již dnes možné dosáhnout úspory bitového toku oproti aktuálně užívanému MPEG-2. „To znamená, že v budoucnu budeme moci vysílat až tři TV programy v Ultra HDTV nebo deset HDTV programů v jednom DVB-T2 multiplexu. V případě standardního rozlišení bychom mohli vysílat až 40 TV programů v porovnání s 8 programy, které dnes vysíláme v jedné DVB-T síti s kodekem MPEG-2,“ uvedl Michal Bureš, který v ČRA vede skupinu pro testování Ultra HDTV.
ČRA se při zkoumání zaměřily na zajištění celého vysílacího řetězce, včetně vlastního vysílání v rámci DVB-T2 experimentální sítě, která pokrývá Prahu a část středních Čech. Konkrétně šlo o přípravu komprimovaného videa ze vstupního nekomprimovaného formátu, dále pak přehrávání připraveného videa v nekonečné smyčce, generování výstupního datového toku (multiplexace) a vlastní vysílání. Součástí experimentálních testů je také ověřování kompatibility vysílání s dostupnými televizními přijímači, které jsou vedle Ultra HDTV (4K) zobrazovače vybaveny také DVB-T2 tunerem a HEVC dekodérem. ČRA na testu úzce spolupracují s Českou televizí, která poskytuje obsah v Ultra HDTV rozlišení.
„Budoucí migrace na nový vysílací standard DVB-T2 s HEVC umožní rozvoj zcela nových typů služeb pro televizní diváky. Vedle zvýšení počtu vysílaných TV kanálů a vyšší kvality bude možné také realizovat mobilní TV příjem a propojení TV vysílání s internetovými službami. Předpokládáme, že stávající DVB-T sítě budou několik let vysílat paralelně s novou DVB-T2 technologií, takže bude zajištěn TV příjem i na stávajících přijímačích, které nový vysílací standard nepodporují. O termínu zahájení vysílání v DVB-T2 nyní jednáme s Českým telekomunikačním úřadem, který nám testování nových technologií umožnil,“ uvedl Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii ČRA.
Na testech se podílí i společnost Sony, která zapůjčila nový model 4K televize. „Společnost Sony klade velký důraz na vývoj Ultra HD televizorů, kterou jsou v současné době zárukou nejvyšší možné kvality obrazu a příslibem do budoucnosti. Nejde jen o samotné vyšší rozlišení obrazu (3840 x 2160), ale také o zobrazení většího množství barev než na běžných Full HD televizorech. Modely televizorů Ultra HD pro rok 2014 jsou proto vybaveny nejen DVB-T2 tunerem, ale i novým kodekem HEVC,“ uvádí Martin Huba, Trade Marketing Manager Sony pro ČR a SK.
HEVC (případně H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání se svým předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7680 x 4320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.