Spouštíme síť pro Internet věcí ve všech krajských městech ČR
Od 1. dubna 2016 spouštíme síť pro Internet věcí založenou na technologii LoRa ve všech krajských městech ČR. Nová síť pokrývá 25 % obyvatel České republiky.
Praha, 31. března 2016 – od 1. dubna 2016 spouštíme síť pro Internet věcí založenou na technologii LoRa ve všech krajských městech ČR. Nová síť pokrývá 25 % obyvatel České republiky.
Na základě testování, které proběhlo na jaře roku 2015 a vyhodnocení rozsáhlého pilotního provozu jsme se rozhodli vybudovat síť pokrývající aglomerace Prahy a všech krajských měst. Testy již dříve prokázaly u technologie LoRa vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady. Kvalitní dosah signálu se projevil jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů nebo v podzemí. Vysoce kvalitních hodnot dosáhla technologie LoRa při velmi nízkém vysílacím výkonu, který významně prodlužuje životnost baterií v senzorech. V budoucnu počítáme s dalším rozšiřováním pokrytí.
Testovaná technologie LoRa ukázala i své přednosti oproti obdobným konkurenčním řešením v podobě obousměrné komunikace, přeladitelnosti na jiné frekvence, otevřené platformy, snadném sběru a monitoringu dat nebo řízení čidel na dálku. LoRa otevřela nové možnosti uplatnění a především přináší nová řešení i v situacích, které se v minulosti musely řešit fyzickým výjezdem pracovníků do terénu. Nyní je vše možné řešit automaticky prostřednictvím vzdáleného přístupu.
„Internet věcí jsme vyhodnotili jako vysoce perspektivní oblast budoucnosti a již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRA. „Internet věcí vnímáme nejen prostřednictvím vizí a vývoje technologií, ale především jako reálný projekt, jehož první fází je zprovoznění sítě, abychom mohli nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním zákazníkům. Vzhledem k tomu, že již existuje mnoho příkladů využití v zahraničí, jsme v kontaktu s řadou partnerů, se kterými připravujeme na konec dubna i odbornou konferenci v Praze“, dodává Petr Sichrovský.
Systém internetu věcí spočívá ve využití speciálního datového protokolu umožňujícího efektivní a bezpečnou obousměrnou komunikaci čidel a senzorů pro nejrůznější použití, například pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. Podle odhadů odborníků bude v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele naší planety.
Díky naší špičkové infrastruktuře s celonárodním pokrytím a supervýkonnému cloudu máme předpoklady sehrát v rozvoji internetu věcí významnou roli.
Internet věcí - zahájení pilotního provozu