Rozšiřujeme pokrytí sítě pro internet věcí
Aktuálně pokrýváme krajská města a nyní k nim přibývají i okresy. Aktivní je již síť v okolí měst Mladá Boleslav, Kolín a Frýdek Místek. V následujícím období budou pokryta i další města.
Praha, 15. prosince 2016 – Rozšiřujeme síť pro internet věcí (IoT). Aktuálně pokrývá síť LoRa krajská města a nově přibývá pokrytí na úrovni okresů – aktivní je již síť v okolí měst Mladá Boleslav, Kolín, Frýdek Místek, v následujícím období budou pokryta i další města. V průběhu roku 2017 plánujeme do rozvoje v této oblasti investovat desítky milionů korun. Mimo jiné připravujeme spuštění IoT cloudu, který by měl sbírat data ze všech platforem, na kterých bude internet věcí provozovaný.
Testovací a pilotní provoz sítě LoRa jsme spustili a od 1. dubna 2016 je LoRa dostupná ve všech krajských městech. „Dosavadní provoz, soutěžní aktivity a testy, které jsme provedli, nám potvrdily, že technologie LoRa je plně vyhovující, otevírá nám další možnosti rozvoje a koresponduje s našimi plány na rozvoj v oblasti internetu věcí. Již nyní vnímáme velký zájem ze strany komerčních subjektů i samospráv o tuto technologii. Tento potenciál nyní využijeme nejenom při rozšiřování naší infrastruktury,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA.
V rámci pilotního provozu se u technologie LoRa prokázala vysoká kvalita dosahu – jak ve venkovním, tak vnitřním prostředí, dále nízká spotřeba energie a nízké provozní náklady. „Kromě nízké energetické náročnosti má naše technologie také výhody v podobě obousměrné komunikace, možností řízení a změny parametrů IoT zařízení na dálku a zasílání až několik set zpráv denně. Navíc technologie je napojená na IoT Cloud, což umožňuje efektivní monitoring a správu všech zákaznických zařízení a to vše v zabezpečené infrastruktuře CRA,“ dodává Ján Jacina, business development manager pro IoT.
Výhody a potenciál, který internet věcí a samotná síť LoRa přináší, jsme vyzkoušeli i v rámci akcí zaměřených na praktické využití IoT – v soutěži Czech IoT Summer Jam 2016 a v hardwarově zaměřených akcích CRA IoT Hackathon. Úkolem bylo vytvoření prototypů aplikace a zařízení/sensoru, které využívaly data přenášená pomocí technologie LoRa. Vítězný projekt soutěže Czech IoT Summer Jam 2016 – LoRaWAN GEO Tracker od Jana Stejskala - se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM. Uspěl také projekt společnosti Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing, a Hluková mapa společnosti OKsystem – projekt na sledování hlukové zátěže. V CRA IoT Hackathonech byly také úspěšné projekty využívající GPS moduly, dále projekty pro sledování parametrů ovzduší nebo kvalitu prostředí v kancelářích a zasedacích místnostech a zaujaly i projekty zabývající se prostředím včelstev.