Představujeme projekt chytrého kempu, který pomůže s nedostatkem pracovních sil
Jak přesně může kemp budoucnosti fungovat? Všechno začíná už při rezervaci ubytování, která dnes probíhá ve většině případů online. Do rezervačního formuláře uvede zájemce o ubytování SPZ svého vozidla. Na základě rezervace potom obdrží potvrzení včetně unikátního PIN kódu pro vyzvednutí čipu. Při příjezdu do kempu probíhá detekce SPZ kamerou a u vjezdu se otevře závora a rozsvítí se diodový pás odkazující vozidlo na „Check-in Parking“. Po zadání unikátního PIN kódu na dotykové obrazovce u recepce se otevře příslušná sejfová skřínka, obsahující čip a spustí se uvítání virtuálním průvodcem na obrazovce. Následuje rozsvícení diodového pásu, odkazující na konkrétní místo ubytování. I samotné otevření chatky, spuštění dodávky elektřiny, stejně jako čerpání dalších služeb (půjčovna kol, spuštění pračky apod.) operuje čip - na základě předplacené služby nebo faktury. Automaticky je řízeno osvětlení, které se rozsvěcí v případě pohybu, spotřeba energií a vody je také hlídána čidly.
„Jedním z největších problémů dnešní doby je nedostatek pracovních sil,“ říká obchodní ředitel CRA Miloš Mastník. „A právě to řeší náš koncept chytrého kempu. Spolu s partnery, kteří jsou součástí našeho partnerského ekosystému, stavíme toto řešení tak, aby bylo upravitelné na míru jakýmkoliv zájemcům o jeho použití a aby obsahovalo všechny prvky, od konektivity po finální aplikace a zpracování dat.“
Od letošního roku spolupracujeme se Středočeským krajem, který v rámci spolupráce získává konektivitu v prostředí nízkoenergetické sítě LoRaWAN CRA – přenos a úložiště pro 1 500 000 zpráv měsíčně a balíček licencí až pro 1 500 registrovaných zařízení. Chytrý kemp je jedním z konceptů, které mohou podnikatelé, instituce a obce využít. Koncept automatických procesů je univerzální a může být využitý i v jiných prostředích, například i v jiných oblastech cestovního ruchu, při monitoringu stavu brownfieldů apod.