České Radiokomunikace

Dálkové odečty vodoměrů nejen ve městech a bytových domech

Dálkové odečty vodoměrů nejen ve městech a bytových domech
Jak ušetřit čas, nervy i peníze mnoha lidem při odečítání spotřeby vody? Jak se včas dozvědět o haváriích nebo podvodech? Odpovědí mohou být dálkové odečty.

Odečty vodoměrů bývaly a mnohdy ještě jsou nepříjemný zážitek pro většinu zúčastněných. Někdo musí obejít byt za bytem. Obyvatelé domu si musí najít čas, a přitom nedostanou informaci o tom, kdy se někdo staví pro odečet, protože to prostě dopředu odhadnout nemůže. Když jste na dovolené, máte jako vlastník nebo nájemník smůlu. To všechno do chvíle než se město, vlastníci bytů, SVJ nebo bytové družstvo rozhodnou, že budou vodoměry odečítat na dálku.

Odečty vodoměrů na dálku vyřeší spoustu problémů a starostí

Bezdrátové odečítání vodoměrů má hned několik výhod pro všechny:

  • Ušetří čas těm, kteří mají spotřebu na starost
  • Zbaví obyvatele domu povinnosti být v danou chvíli doma a něco opisovat
  • Je bezpečnější – lidé nemusí nikoho pouštět do bytu a ani se nezraní při samoodečtu
  • Je výrazně rychlejší, přesnější i spolehlivější

Další výhodou je, že můžete hodnoty z vodoměrů odečítat několikrát ročně. Nebo dokonce nonstop, 24 hodin denně. Díky tomu získáte přehled a případné nesrovnalosti nebo ztráty můžete řešit hned. Úplně to potom mění situaci například při reklamacích nebo při obhajování ročního vyúčtování. Protože máte v ruce data z certifikovaného zařízení.

Jak takový systém pro odečty a sledování spotřeby vody vypadá a funguje

Potřebujete k tomu samozřejmě zařízení pro dálkové odečty a potom IoT síť. A můžete jít ještě dál a chtít po dodavateli, aby vám data z vodoměrů zpřístupnil kdykoliv. Třeba i z mobilu nebo na webu. Díky tomu se v co nejkratší době dozvíte třeba o prasklém potrubí, což vám ušetří nemalé starosti i peníze.

A to není vše. Když vyberete správné IoT řešení pro sledování spotřeby, může ji monitorovat třeba i vodárenská společnost, která je díky tomu schopná předvídat významné havárie, nastavit plán obnovy nebo navrhnout ekonomicky optimální rozvoj sítí.

Nejen voda, na dálku můžete pomocí IoT sledovat třeba i spotřebu elektřiny

Dálkové sledování spotřeby využijete i jinde než jen u vodoměrů. Když chcete například efektivně řídit spotřebu elektřiny, potřebujete data. Potřebujete mít přehled, kolik se kdy spotřebovává elektřiny. Dodavatelé elektřiny sice mívají zařízení, přes které si dálkově jednou ročně odečítají hodnoty, aby správně nastavili zálohy, ale to vám nepomůže. Vy potřebujete data průběžně. A ideálně tak, abyste každý den nemuseli vyrazit k elektroměru a zapsat si stav ručně.  

Existují IoT řešení, která vám taková data poskytnou. V podstatě vám dnes stačí jedna malinká krabička na baterky. Ta umí odečítat stav spotřeby elektrické energie i z běžného elektroměru. Informace potom bezdrátově odesílá přes radiovou síť s nízkou spotřebou energie (tzv. LPWAN) na web. A odtamtud si je jako uživatel můžete zobrazit i vy, abyste poznali svou spotřebu a mohli ji efektivně řídit.