Vyhlašujeme další ročník soutěže Czech IoT Summer Jam 2017
Vyhlašujeme další ročník soutěže Czech IoT Summer Jam. V této soutěži hledáme nejlepší možnosti využití internetu věcí (IoT) v síti LoRa. Soutěžící se mohou hlásit od 12. dubna 2017 .
Praha, 12. dubna 2017 – České Radiokomunikace (CRA) společně s partnery vyhlašují další ročník soutěže Czech IoT Summer Jam. V této soutěži hledají nejlepší možnosti využití internetu věcí (IoT) v síti LoRa. CRA průběžně rozšiřují pokrytí vlastní IoT sítě a v letošním roce plánují investovat desítky milionů korun do rozvoje této oblasti. Soutěžící se mohou hlásit od 12. dubna 2017 na webu pripoj.me. Soutěž bude ukončena 31. října 2017.
„V současné době velmi intenzivně pracujeme na rozšiřování naší IoT sítě tak, abychom do konce roku 2017 pokryli 70 % celého území ČR. Investujeme také do vlastního IoT cloudu a na jaře letošního roku jsme odstartovali první komerční projekty. Kromě toho, že intenzivně pracujeme na tom, aby
v ČR fungovali reálné, komerční projekty internetu věcí, snažíme se širší odbornou veřejnost více seznamovat s touto oblastí. Již loňský ročník soutěže Czech IoT Summer Jam a CRA IoT Hackathony, které jsme uspořádaly, ukazují na to, že v oblasti IoT je velký potenciál, vznikají skvělé nápady a my doufáme, že se některé z nich podaří brzy zrealizovat,“ dodává k aktivitám CRA obchodní ředitel Miloš Mastník.
V loňském ročníku se do soutěže Czech IoT Summer Jam přihlásilo 50 projektů, z nichž odborná porota vybrala jako nejlepší projekt, který se zabýval lokalizací – LoRaWAN GEO Tracker od Jana Stejskala. CRA pořádají v oblasti internetu věcí i další projekty – CRA IoT Hackathony a v lednu 2017 otevřely unikátní prostor pro spolupráci – CRA IoT HUB.
Soutěž Czech IoT Summer Jam je určena programátorům – studentům a absolventům vysokých škol, start-upům, firmám a technologickým nadšencům, kteří se o internet věcí zajímají. Úkolem soutěžících je vytvoření prototypu aplikace, která zpracovává data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRa. Senzory jsou umístěné v rámci provozů CRA a partnerů. Snímají určené ukazatele v daném prostředí – například měří teplotu, vlhkost, detekují pohyb, mapují polohu, měří hluk apod. CRA také hledají další nápady (nesoutěžní) na prostředí, ve kterých by čidla mohla být umístěna a sledovala by předem definované hodnoty. Tato prostředí budou na náklady CRA osazena příslušnými technologiemi.
Mezi nejlepší nápady a zařízení, které přinesly hardwarově zaměřené CRA IoT Hackathony, patří projekt Food Guard – týmu Bender Robotics z Brna, který se zabývá monitoringem prostředí pro přepravu potravin – sleduje teplotu, vlhkost, kvalitu prostředí v přepravním prostoru a v balení potravin a současně také může lokalizovat dodávku. V Praze byl jako nejlepší odbornou porotou hodnocen projekt Sevage Hero – týmu Elteam z Prahy, který se zabýval monitoringem obsahu odpadních vod a detekcí a lokalizací znečištění.
CRA nabízejí i další přidané služby nad samotnou infrastrukturou, například službu CRA IoT Cloud – pro ukládání a správu dat z IoT prostředí. Hledají také partnery pro poskytování IoT služeb.
České Radiokomunikace a.s. (CRA) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. CRA disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.