Chytrý nanoštítek s tisknutelnou baterií
Jednou z největších výzev, kterou je potřeba v této souvislosti zmínit, je baterie. Klíčovým faktorem při vymýšlení nového řešení či implementace v rámci internetu věcí – a často i důvodem seznání o neproveditelnosti – je skutečnost, že řada zařízení vyžaduje baterii. Nejinak je tomu i u tohoto řešení, ale kvůli jednorázovému využití je třeba je vytvořit z méně závadných materiálů, než jsou například lithium-iontové baterie, které se obtížně recyklují. I kvůli tomu společnost Semtech investuje do technologie výroby baterií, které mohou být vytištěny na cokoli – například na papír – a které používají netoxické materiály.
Díky možnosti jednorázového využití tištěné baterie, lze LoRa Tag využít pro provozy, kde je potřeba velké množství senzorů, které reagují na jednoduché podněty odesláním informace do cloudu. Klasickým případem může být například přeprava a využití technologie jako inteligentních pečetí – v případě otevření odešle senzor informaci o narušení i s polohou. Dopravce (případně i zákazník) tak mohou v reálném čase zjistit, že se zásilkou něco není v pořádku. Podobné technologie existovaly i dříve, ovšem díky využití nového typu baterií, je možná levná masová výroba, která je navíc mnohem ekologičtější.
Dost možná největší překážku v implementaci nových technologií v IoT představuje rozmanitost prostředí, ve kterých je možné je využít. Pro ty je následně třeba vyvíjet mnoho různých technologií, či přizpůsobovat jiné, stávající. LoRa Tag umožňuje využití v celé škále nových oborů, kde nasazení IoT dosud nebylo možné.
Díky zapojení LoRaWAN sítí je možné využít jejich největší přednost a to kompatibilitu. Partneři v rámci LoRa Alliance, kam patří i CRA, využívají vzájemně kompatibilní technologie a zákazníci, kteří chtějí využít možnost integrování LoRa Tagů do svých systémů, se tak nemusí obávat dalších nákladů.
Možnosti využití LoRa Tagů jsou velmi široké i díky různým způsobům, jak mezi sebou mohou Tag a koncové zařízení (nejčastěji cloud) komunikovat. Lze například zvolit větší množství senzorů (teplota, tlak, vlhkost) a pomocí pokročilejších typů koncového uzlu vyhodnotit každý údaj zvlášť, nebo jejich kombinaci. Důležité je, že informace se dostane do cloudu a díky tomu mohou aplikace využít více instrukcí a vyhodnocování dat je přesnější a jednodušší.
Další informace si můžete přečíst na stránkách výrobce zde.