České Radiokomunikace

České Radiokomunikace propojují svět IT, televize, rádia a internetu.

České Radiokomunikace propojují svět IT, televize, rádia a internetu.

České Radiokomunikace se chystají vybudovat největší datové centrum v České republice s kapacitou 2 000 serverových racků a s příkonem 25 MW. Do provozu má být uvedeno na přelomu let 2024 a 2025. Současně se v připravovaném tendru Českého telekomunikačního úřadu hodlají ucházet o získání licence pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. V rozhovoru pro ČTK to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník.

Největší datové centrum v České republice

Připravované datové centrum bude umístěno v rekonstruovaných prostorách po končících rozhlasových vysílačích v Praze-Zbraslavi. Po datovém centru DC TOWER na pražském Strahově s kapacitou 500 serverových racků, záložním centru na Žižkově a regionálních centrech v Brně, v Pardubicích a v Ostravě vznikne šesté a s kapacitou 2 000 racků v současnosti největší datové centrum v České republice.

Datová centra Českých radiokomunikací jsou bezpečná místa pro servery, data a technologie klientů. Silně zabezpečené budovy mají výkonné chlazení, napájení nezávislými větvemi, záložní diesel agregáty s přednostním zásobováním pohonnými hmotami i nonstop ostrahu. Technologie jsou umístěny v uzamykatelných skříních (tzv. raccích) fyzicky oddělených od zařízení ostatních klientů. Kromě hostingových služeb, včetně realizace privátních sálů na míru, provozují České Radiokomunikace ve svých datových centrech také veřejné a privátní cloudové služby. Vybudování datového centra však není jedinou strategickou investicí, kterou společnost chystá.

V současnosti se rozhlížíme po akvizicích na českém trhu, ale i v okolních zemích, které by nám dávaly smysl. Primárně by mělo jít poskytovatele telekomunikační nebo datové infrastruktury. V současnosti máme vytipovaných několik cílů,“ říká Miloš Mastník v rozhovoru pro ČTK.

Budoucnost je v digitálním vysílání

Digitální rozhlasové vysílání prochází neustálým rozvojem sítě i programů vysílaných stanic. Posluchačům poskytuje kromě kvalitnějšího poslechu další služby, jako je např. grafické zobrazování doprovodných informací k vysílanému obsahu.

Zda se budou České Radiokomunikace ucházet o získání licence pro digitální rozhlasové vysílání DAB+, závisí na konkrétních podmínkách připravovaného tendru, který má Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypsat v příštím roce. Je to ale velice pravděpodobné. V současnosti se k tendru uskutečňuje připomínkové řízení. Jedním z požadavků je změna legislativy tak, aby jeden vysílatel mohl vysílat více než dvě celoplošné rozhlasové stanice, jak doposud stanoví zákon. Jinak by totiž DAB sítě mohly zůstat skoro prázdné.

"V DAB+ vidíme velký potenciál. Jednak se od loňska povinně montují DAB tunery do všech nových aut a vedle toho je zde trh, na kterém se prodá okolo 250 tisíc rádií ročně. Digitální vysílání je zároveň asi dvanáctkrát méně energeticky náročné v porovnání s FM," vysvětluje Miloš Mastník.

České Radiokomunikace v současnosti již šíří rozhlasový signál DAB+ pro veřejnoprávní Český rozhlas a nedávno spustily dalších osm nových vysílačů. Síť tak v současné době pokrývá přes 95 % tuzemské populace.

IT infrastruktura na míru

České Radiokomunikace staví řešení, která počítají se specifickými potřebami firem a podnikatelů a oborů jejich podnikání. Vždy je k dispozici odborník, na něhož se klient může obrátit, ať už potřebuje pomoc s provozem služeb, poradit s optimalizací nebo navrhnout specifické individuální řešení.