České Radiokomunikace hostily Svět televizní budoucnosti v České republice
(Praha, 20. května 2010) – České Radiokomunikace včera 19. května 2010 hostily konferenci „Svět televizní budoucnosti“, která nabídla jedinečnou příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.
20. 05. 2010 - (Praha, 20. května 2010) – České Radiokomunikace včera 19. května 2010 hostily konferenci „Svět televizní budoucnosti“, která nabídla jedinečnou příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.
Výhodou nového standardu DVB-T2 je zvýšená kapacita a vysoké rozlišení obrazu v pozemním televizním vysílání, které přináší lepší kvalitu obrazu efektivnějším způsobem a větší potěšení ze sledování televize. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů).
O své zkušenosti z ostrého vysílání v novém standardu ve Velké Británi se na konferenci podělil Mike Brooks, vedoucí technického rozvoje (DVB-T2) ze společnosti Arqiva, jež je hlavním operátorem sítě na britském televizním trhu.
„Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. “
Na konferenci vystoupil také předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák, který seznámil účastníky konference s výhledem, jak bude ČTÚ podporovat rozvoj digitální televize v ČR. Plány a očekávání televizí v oblasti HD vysílání představil Ivo Ferkl, technický ředitel TV NOVA, a Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace České televize.
Závěr konference patřil ostrému testu reálného HD kontentu z pražského žižkovského vysílače, který demonstroval, že dnes používaná vysílací technologie je připravená na vysílání v HD.
„Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentuje včerejší přímý přenos HD kontentu ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro DVB-T2 síť, český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“
Aktuální informace o vysílání ve formátu DVB-T2.