Budoucnost i aktuální příklady využití internetu
Konferenci pořádají České Radiokomunikace (CRA), které staví a poskytují jak IoT infrastrukturu založenou na platformě technologie LoRa, tak technologicky neutrální CRA IoT Cloud, který nabízí využití všem existujícím platformám. V Národní technické knihovně v Praze se sejde řada českých i zahraničních odborníků, kteří představí technologie pro internet věcí, úspěšné projekty z ČR i ze zahraničí nebo způsoby a možnosti využití dat z IoT sítí. Součástí je i panelová diskuze na téma bezpečnosti a legislativy v oblasti IoT. Konference se koná 23. května 2017 od 9:00 v prostorách Národní technické knihovny v Praze.
Na konferenci Czech IoT Summit 2017 vystoupí celá řada českých i zahraničních odborníků z oboru a promluví o klíčových tématech spojených s internetem věcí a jeho využitím. V první části zazní informace o byznysovém využití internetu věcí, koncepci sítě LoRa a propojení firem sdružených v LoRa Alliance, kterou představí zástupce společnosti Semtech, Val Jelinic. První blok se také bude zabývat aplikacemi nad IoT technologií a infrastrukturou. Společnost SmartCon seznámí účastníky s plány a možnostmi v oblasti vývoje čidel a dalších hardwarových produktů pro IoT. Druhá část konference se zaměří na konkrétní příklady využití – například v oblasti Průmyslu 4.0, v energetice, v oblasti chytrých měst a konkrétní zkušenosti a IoT projekty představí švédská společnost Cybercom.
Panelová diskuze odpoví na otázky z oblasti bezpečnosti, legislativy a regulace v oblasti IoT. Odborníci z firem IBM, Energocentrum Plus a Teradata se pak v závěrečném bloku zaměří na data v IoT sítích – jejich ukládání a další možnosti využití v obchodní praxi firem.
Pilotní projekty internetu věcí spustily CRA už v roce 2015 a v dubnu 2016 pak síť, postavenou na platformě technologie LoRa, na úrovni krajských měst. Aktuálně tato síť pokrývá kromě krajských i oblasti v okolí větších měst například Mladé Boleslavi, Kolína, Benešova, Mariánských Lázní, Domažlic, Znojma, Vsetína, Frýdku Místku a dalších. Do konce roku 2017 by IoT síť od CRA měla pokrývat 70 % republiky. V současné době CRA pokračují v navazování dalších úspěšných partnerských spoluprací pro realizaci a poskytování IoT služeb. Pro tuto spolupráci nabízí vlastní komunikační infrastrukturu, zabezpečený CRA IoT cloud, který je technologicky neutrální a lze ho využít pro sběr dat na jakékoliv platformě, technickou podporu při realizaci projektů a zázemí stabilní společnosti. Mezi partnery, se kterými již CRA spolupracují, patří například Tesla Blatná, ČD Telematika, Smartbridge, Epdor, společnost Fiedler a další. V letošním roce také vstupují do LoRa Alliance. Kromě budování infrastruktury a technologií pro IoT se CRA zaměřují i na edukaci v této oblasti. V dubnu letošního roku vyhlásily druhý ročník technologické soutěže Czech IoT Summer Jam, pořádají hackathony zaměřené na hardwarovou část internetu věcí a v lednu otevřely centrum pro spolupráci v oblasti IoT – CRA IoT Hub. Do těchto projektů se zájemci mohou přihlásit prostřednictvím internetových stránek pripoj.me.