České Radiokomunikace

Budoucnost cloudu je kontejnerizace a IT infrastruktura jako kód

Budoucnost cloudu je kontejnerizace a IT infrastruktura jako kód

Na počátku to byl privátní cloudový projekt pro významného zákazníka. Časem se ale ukázalo, že získané zkušenosti, expertíza, vlastnosti cloudu i začlenění do struktur telco a datových center dávají mnohem hlubší smysl. Bare Metal, kontejnerizace, virtualizace sítí, IT infrastruktura formou kódu, osobní přístup – podívejte se, jak měníme budoucnost poskytování IT služeb v realitu.

Na počátku to byl privátní cloudový projekt pro významného zákazníka. Časem se ale ukázalo, že získané zkušenosti, expertíza, vlastnosti cloudu i začlenění do struktur telco a datových center dávají mnohem hlubší smysl. Bare Metal, kontejnerizace, virtualizace sítí, IT infrastruktura formou kódu, osobní přístup – podívejte se, jak měníme budoucnost poskytování IT služeb v realitu.

Začínali jsme z infrastrukturních služeb, tedy klasickou virtualizací a virtuálními stroji. Později jsme přidali Bare Metal, poskytování fyzických serverů formou služby. Hodí se třeba pro nestandardní zařízení, nebo je-li některý z prostředků potřeba nadstandardním způsobem nafouknout. Například grafické procesory pro naši službu Media Cloud. Ale kde se dá virtualizovat, virtualizujeme. Poskytujeme samozřejmě běžné cloudové služby, jako jsou síťová úložiště nebo zálohy. Dnes jsme největší provider privátního cloudu v České republice. Jako první jsme tu rozjeli kontejnerizaci Kubernetes technologií VMware Tanzu. A musím říct, že na trhu úspěšně dominujeme cenou. Naším cílem je ale posunout zákazníka ještě dál, do roviny, kdy ho vlastně infrastruktura nezajímá. Kdy se pro něho stane neviditelnou vrstvou, která funguje a kterou nemusí řešit,“ říká Marek Erneker, produktový manažer cloudových služeb.

Kontejnerizace – to nejlepší, co máme
Při klasické virtualizaci na fyzickém serveru běží několik virtuálních strojů, na nichž uživatel provozuje svoje aplikace. Při kontejnerizaci se jednotlivé aplikace provozují na hostitelském serveru přímo. Běh zajišťuje zvláštní software, tzv. kontejner. Vytváří běhové prostředí, a současně aplikaci odděluje od ostatních. Unikátní spojení Kubernetes a VMware Tanzu poskytuje klientům našich cloudových služeb ještě větší flexibilitu, vyšší míru škálovatelnosti systémů, finanční úspory, vyšší agilitu a zrychlení vývoje i modernizace aplikací.

Ucelené infrastrukturní prostředí
Díky kontejnerizaci zákazníci už také nemusejí řešit, jestli mají virtuální stroj, Bare Metal, kontejner nebo KUBE cluster. Na celou svoji infrastrukturu nahlížejí jako na jedno kompletní prostředí, které uvnitř nemá žádné významné bariéry.

Škálování v privátním cloudu
Zvyšovat nebo snižovat rozsah služeb v privátním cloudu nebylo nikdy příliš jednoduché. Jedinečná implementace našich privátních cloudových služeb, zaměřená od samého začátku na možnost jejich dynamického využívání, poskytuje zákazníkům možnost škálovat výkon infrastruktury při zachování všech ostatních předností privátního cloudového řešení. Základní navýšení obvykle činí až 30 % a je k dispozici prakticky okamžitě. V řádu hodin pak je možné množství využívaných prostředků až zdvojnásobit. Platí se přitom jen za skutečně spotřebované služby. Vydavatelé, nakladatelé, mediální domy, e-shopy, ale i firmy, jejichž zatížení má sezónní charakter, získávají jedinečnou možnost ustát bez omezení rozsahu služeb i náhlý zvýšený nápor na IT infrastrukturu.

IT infrastruktura už jen jako kód
Nasazování uživatelských aplikací v cloudových prostředích nebývá vždy jednoduché a triviální. A jejich přenos mezi různými prostředími, ba dokonce i mezi různými verzemi téhož prostředí, nezřídka doprovázejí značné komplikace. Jedním z důvodů, proč považujeme kontejnery za tak zajímavé, je i možnost implementovat IT infrastrukturu jako kód. Infrastructure as a Code totiž redukuje popis spravovaných entit virtuální infrastruktury na několik málo řádků programového kódu, který říká, jak má být dotyčná součást implementována. O ostatní se postará cloud sám. Při přenosu mezi různými prostředími je pak potřeba upravit nanejvýš pár řádek popisu v souladu s požadavky daného prostředí.
Pro nás je velikým milníkem přechod k platformním službám. Chceme být tím, kdo drží a spravuje infrastrukturu a jedná se zákazníky. Ty vlastně infrastruktura nezajímá,“ pokračuje Marek Erneker. „Zákazník například potřebuje provozovat databázi, která má nějakou velikost, rychlost a množství operací. Nepotřebuje řešit infrastrukturu. Je mu jedno, jaký je tam procesor, kolik je tam RAM nebo jak veliké jsou disky. Pro zákazníka to nehraje roli, on potřebuje databázi. A infrastruktura se pro něho stává jen neviditelnou vrstvou, která prostě funguje. Nemůžeme samozřejmě umět všechno, nejsme odborníci na databáze nebo třeba na SAP HANA. Ale vytváříme síť partnerů, kteří odborníky jsou a dokážou spolu s námi příslušné služby nasadit. A my je pak nabídneme zákazníkům.

Z největších jsme nejflexibilnější
Drtivá většina našich privátních cloudů jsou projekty, které vznikly a vznikají cestou úzké spolupráce se zákazníkem, hledáním nejlepších řešení a optimálních kompromisů. Za naším velmi ambiciózním sloganem ‚z těch největších jsme nejflexibilnější‘, který se mimochodem netýká jen cloudových služeb, se neskrývá jen individuální přístup ke každému zákazníkovi a projektu. Umíme dodat řešení na míru potřebám zákazníka a péče o něj je postavena na osobních kontaktech.
Naší snahou je, abychom nezabředli do procesních her typu ‚no my vám jasně vyjdeme vstříc, ale vytvořte tiket, nahlaste to támhle, napište tadyhle, my se na to podíváme, máme osm hodin na reakci, tak nás tady nešikanujte‘. To vůči zákazníkovi nikdy nechceme dělat. U nás na help desku nekomunikujete s někým, kdo o cloudu ví akorát, že ho nabízíme. Mechanismus je dokonce takový, že pro větší nebo významnější zákazníky máme otevřený komunikační kanál, kde klient dostane hned jasnou odpověď. Nedávno jsme rozjeli ještě jednu službu, a to je Technical Account Manager, TAM. Je schopen vnímat provoz zákazníka, pochopit infrastrukturu jeho služby a dávat mu doporučení, jak ji zlepšit nebo i zlevnit,“ uzavírá rozhovor Marek Erneker.

Chcete se dozvědět víc?
Přihlaste se ZDE na bezplatný seminář na Žižkovské věži spojený s prohlídkou našeho datového centra DC TOWER Žižkov.